Papin biograf: Franjo o možebitnom odlasku u mirovinu kaže da su bitni Božja volja i dobro Crkve

Kad je papa Franjo zbog upale pluća završio u bolnici, njegov biograf Austen Ivereigh požurio je prvim avionom za Rim. U intervjuu sada govori o sljedećoj fazi pontifikata i mogućim konklavama.

Britanski papin biograf Austen Ivereigh ne vjeruje da će papa Franjo uskoro u mirovinu. „On svoj oporavak vidi kao znak da Bog smatra da još uvijek ima posla kao papa“, rekao je Ivereigh u intervjuu za portugalski internetski portal Observador. U osnovi, odlazak u mirovinu nije isključen, što je i sam Franjo više puta naglašavao. Božja volja i dobro Crkve, istaknuo je Ivereigh, za papu Franju su iznad svega u toj odluci.

Po njegovu mišljenju, papinstvo će se sada promijeniti. „Mogli bismo to nazvati rekonvalescentnim papinstvom“, objasnio je novinar. S fizičkog stajališta, pontifikat će sada zasigurno biti ograničen. „Zanimljivo mi je saznati koji će biti posebni plodovi – a uvjeren sam da će ih biti – ovog posebnog i iznenađujućeg posljednjeg poglavlja njegova pontifikata.“

Odluke Ivana Pavla II. i Benedikta XVI. problematične

Fizičko stanje pape Franje, međutim, nije usporedivo s bolešću pape Ivana Pavla II. Taj papa posljednjih godina pontifikata više nije bio sposoban upravljati Crkvom. Zbog toga je Benedikt XVI. donio odluku o odreknuću. Ipak, Ivereigh smatra da su obje odluke iz današnje perspektive problematične: „Ivan Pavao II. ostao je na službi iako u praksi više nije mogao upravljati Crkvom, a Benedikt XVI. povukao se jer je bio slab, a živio je još deset godina.“ Franjo, naprotiv, želi vršiti papinsku službu sve dok za to bude imao mentalne sposobnosti.

Ivereigh priznaje da je tijekom papina boravka u bolnici i sam razmišljao o kraju pontifikata i mogućem novom papi. Zato je što je prije mogao otputovao u Rim, objasnio je. „Nevjerojatno je kako je to preživio, stvarno je izgledalo kao da ćemo ga izgubiti.“ U dva tjedna koje je proveo u Rimu, doživio je „konklavno grozničavo raspoloženje“, jer su mnogi već razmišljali o mogućem nasljedniku.

Prema Ivereighu, papa Franjo uspio je promijeniti „kulturu Vatikana“. Biskupi sada naglašavaju da se u Vatikanu više ne tretiraju kao podređeni, nego ih službenici Kurije pitaju kako im mogu pomoći, rekao je novinar. „Riječ je o kulturi služenja sveopćoj Crkvi, a ne o sjedištu nekog multinacionalnog koncerna“, istaknuo je Ivereigh.

Buduće konklave s manje europske dominacije

U tom je kontekstu papa reformirao i Kardinalski zbor, kako bi osigurao da „različite stvarnosti svijeta“ budu zastupljene kada se u konklavama bude raspravljalo o profilu budućeg pape. Buduće konklava, pretpostavlja novinar, neće više biti pod dominantnim utjecajem europskog bloka. „Prisutnost europskih kardinala i kardinala iz Rimske kurije bit će na novim konklavama znatno manja nego na prijašnjima.“ Također, ideološke podjele između progresivnih i konzervativnih, koje su nekad igrale značajnu ulogu, sada će biti manje izražene.

U intervjuu je Ivereigh već spekulirao o profilu mogućeg nasljednika pape Franje. „Bit će to mnogo pastoralniji papa, papa koji dolazi u dodir sa stvarnošću i patnjama ovoga svijeta“ (katholisch.de; fratellanza.net).

Hvala što ste pročitali ovaj tekst. Ako želite pratiti slične sadržaje, pozivamo vas da zapratite naš WhatsApp kanal fratellanza.net klikom OVDJE ili našu Fb stranicu klikom OVDJE.