Papa Lav XIII. i ‘Rerum Novarum’: Inspiracija za papu Lava XIV. u 21. stoljeću

Povodom izbora pape Lava XIV. i 134. obljetnice enciklike „Rerum novarum“

Krešimir Cerovac

Ne treba smatrati da je Crkva, usmjerivši svoju brigu prvenstveno na duše, zanemarila ono što se tiče smrtnog i zemaljskog života. Crkva se posebno trudi izvući radnike iz njihova teškog položaja i poboljšati njihove životne uvjete. Već samim time pozivanjem ljudi na krjepost i njihovim odgojem, Crkva čini veliko djelo. Naime, ako se kršćanski zakoni vjerno poštuju, oni sami značajno doprinose poboljšanju blagostanja i u vanjskim okolnostima, jer prizivaju pomoć Boga, začetnika i izvora svih dobara, Ti zakoni zaustavljaju dvije pogubne pošasti našega života koja čine čovjeka bijednim unatoč obilnom bogatstvu: pohlepu za materijalnim dobrima i neobuzdanu želju za užicima.“ – papa Lav XIII., „Rerum novarum“ 

U ovim danima, nakon izbora novog pape Lava XIV., Crkva se prisjeća pape Lava XIII. obilježavajući 134. obljetnicu objave njegove, jedne od najvažnijih crkvenih socijalnih enciklika – „Rerum novarum“ („O novim stvarima”), izdane 15. svibnja 1891. godine.

Papa Lav XIII., imenom Vincenzo Gioacchino Raffaele Luigi Pecci, rođen je 2. ožujka 1810. Studirao je filozofiju, teologiju, te civilno i kanonsko pravo u Rimu, a za svećenika je zaređen 1837. godine. U 33. godini života imenovan je za nuncija u Belgiji gdje je boravio tri godine. Nakon toga vraća se u grad Perugiu, gdje je, kao biskup, imenovan od pape Grgura XVI., služio 32 godine. Papa Pio IX. ga je 1853. godine imenovao kardinalom, a nakon njegove smrti izabran je za papu 1878. godine i uzeo ime Lav XIII. Poznat je po tome što je omogućio stručnjacima i znanstvenicima pristup Vatikanskom arhivu, koji je dotad bio zatvoren za javnost. Zanimljivo je bio prvi papa koji se je pojavio na filmu, snimljen u šetnji kroz Vatikanske vrtove, te da je uveo uporabu „zucchetta“, kapice koje danas nose pape, kardinali i biskupi. Nakon 25 godina papinstva, preminuo je 20. srpnja 1903. u starosti od 93 godine. Sahranjen je u bazilici svetog Ivana Lateranskog u Rimu (!). Lav XIII. je značajno promijenio smjer Crkve, a posebice je ostao zapamćen po prvoj socijalnoj enciklici „Rerum novarum“, koja je imala dva važna učinka: Crkva je prvi put službeno ušla u raspravu o „radničkom pitanju“ kao ključnom socijalnom izazovu, čime je naznačila svoj teološki odnos prema svijetu, a unutar Crkve je otvorila prostor za organizirano teološko proučavanje socijalne problematike. 

Papa Lav XIII. djelovao je u 19. stoljeću, u razdoblju kada je industrijska revolucija bila na svom vrhuncu, a nagli porast proizvodnje doveo je do ubrzane urbanizacije. Sve veći broj radnika selio se iz ruralnih područja u gradove u potrazi za poslom. Kapitalizam kao gospodarski sustav doveo je do stvaranja proletarijata – sloja radnika koji su, izrabljivani i nezaštićeni, živjeli u neljudskim uvjetima.

U tom kontekstu, enciklika „Rerum novarum“ posebno naglašava dvije temeljne postavke. Prvo, Crkva se odlučno protivi klasnoj borbi i osuđuje socijalizam Karla Marxa, jer, kako se navodi u enciklici: „Ta teorija ne samo da ne može riješiti napetosti, nego će naškoditi samim radnicima; povrh toga, ona je iz mnogih razloga nepravedna jer nameće nasilje zakonitim vlasnicima, izvrće dužnost države i narušava društveni poredak.“

Istodobno, papa Lav XIII. se izričito ograđuje i od raznih pretpostavki ekonomskog liberalizma, odnosno, kapitalizma, koji je u društvo unio nepravdu kroz nehumanost poslodavaca i nekontroliranu, nereguliranu konkurenciju. Kao odgovor na te društvene nepravde, „Rerum novarum“ predlaže niz konkretnih mjera i načela:

  • Priznavanje dostojanstva radnika i prava na poštenu plaću dovoljnu za dostojan život, čime se izravno protivi izrabljivanju radne snage.
  • Zaštita privatnog vlasništva, ali uz naglasak da vlasništvo nije apsolutno pravo, već nosi i moralnu odgovornost prema općem dobru.
  • Pravo radnika na udruživanje, posebice kroz sindikate i radničke udruge, koje bi štitile njihove interese i dostojanstvo.
  • Uloga države u uspostavi socijalne pravde – ne kao potpunog upravitelja gospodarstva, već kao jamca pravednog zakonodavstva, koje štiti najslabije članove društva.
  • Promicanje suradnje između klasa, nasuprot klasnoj borbi, s ciljem izgradnje društva temeljenog na solidarnosti, pravdi i zajedničkom dobru.

Enciklika je time postavila temelje moderne katoličke socijalne misli, koja do danas ostaje živo nadahnuće za odnos Crkve prema pitanjima rada, ekonomije i društvene pravednosti.

Papa Lav XIII. snažno zagovara pravo na privatno vlasništvo, koje su osporavali marksisti, ali istodobno upozorava na zloporabe tog prava. U tom smislu, enciklika donosi i određena ograničenja. Privatno vlasništvo shvaća se i kao poziv i kao pravo: „Čovjek dopušteno posjeduje privatno vlasništvo. Ono mu je također za život potrebno“. No, kada se postavi pitanje kako mora to vlasništvo treba koristiti, Crkva nedvosmisleno odgovara: „Što se toga tiče, čovjek ne smije imati izvanjske stvari kao svoje vlastite, nego kao opće, da ih uzmogne i drugima rado dijeliti u potrebi. Zato i veli apostol: ‘Zapovijedi bogatima ovoga svijeta da rado dijele drugima’.“

Time enciklika ističe temeljno načelo kršćanskog poimanja vlasništva – ono nije apsolutno, nego uključuje i društvenu odgovornost prema bližnjemu.

Država treba štititi slabe i siromašne, odnosno ima neotuđivu dužnost braniti njihova prava. Snaga se države upravo manifestira kroz njeno služenje slabima i zapostavljenima: Siromašni svijet, nemajući ništa čime bi se branio, oslanja se najviše na zaštitu države. Za radnike se; dakle, jer se broje u siromašne, treba država naročitom brigom brinuti.“

Enciklika posebnu pozornost posvećuje odnosu između poslodavaca i posloprimatelja, a koji se ponajprije treba ogledati kroz pravednu plaću, koja omogućuje radnicima da prehrane sebe i svoju obitelj. „Napose neka bogataši i poslodavci znadu da ni Božja ni ljudska prava ne dopuštaju u osobnu korist tlačiti bijednike i nevoljnike te bogatiti se iz tuđe bijede. Prevariti bilo koga u zasluženoj plaći velik je grijeh koji vapi u nebo za osvetom.”

Enciklika snažno podržava osnivanje radničkih udruženja (sindikata): „Osjećaj slabosti vlastitih sila tjera i opominje čovjeka da sebi pridruži i tuđu pomoć. … Naime, stvarati privatna društva dano je čovjeku naravnim pravom, a država je ustanovljena da bude na pomoć naravnom pravu, a ne na njegovu propast. … Radnička udruženja treba tako organizirati i rukovoditi da sredstva budu što prikladnija i sposobnija za predloženu svrhu, koja se sastoji u tome da pojedinci u udruženju mogu izvući što više dobara za tijelo, dušu i obitelj.“

Enciklika „Rerum novarum“ pokazuje svjesnost Crkve i njezin odgovor na znakove vremena. Dužnost pape bila je definirati načela o obvezama države u pogledu prava radnika, osobito u teškim vremenima, pri čemu su ta načela temeljena na vječnim istinama. Enciklika predstavlja značajan korak Crkve prema savezu s radnicima i siromašnima te svjedoči o njezinom odmicanju od napasti povezivanja s tadašnjom buržoazijom. Ukratko: središnja tema enciklike usmjerena je na uvjete radnika koje je izazvala industrijska revolucija. Posebice se naglašava da odnos između poslodavaca i posloprimatelja mora biti utemeljen na istini, ljubavi i poštovanju nepovredivih prava svakog pojedinca.

Mnogi se i danas pitaju je li se enciklika poput „Rerum novarum“ trebala pojaviti mnogo ranije. Papa Benedikt XVI. u enciklici „Caritas in veritate“ navodi: „Mora se priznati kako su predstavnici Crkve sporo shvaćali da se pitanju pravednog ustroja društva valja pristupiti na nov način.“ 

Posebno treba uzeti u obzir da je mnogo ranije, još u veljači 1848. godine, objavljen Marxov „Komunistički manifest“. 

Važnost enciklike „Rerum Novarum“ leži u njezinu revolucionarnom suočavanju s društvenim stvarnostima Industrijske revolucije, njezinoj hrabroj obrani prava i dostojanstva radnika, njezinoj uravnoteženoj kritici prevladavajućih ideologija te njezinoj trajnoj ostavštini kao temeljnog dokumenta modernog katoličkog socijalnog nauka, koji i dalje usmjerava angažman Crkve s pitanjima socijalne pravde u 21. stoljeću.

Na kraju u zaljučku enciklike Lav XIII. poručuje: „Neka državne vlasti upotrijebe zakone i uredbe, neka se bogataši i poslodavci sjete svojih dužnosti; neka se radnici, o kojima je riječ, ohrabre. Budući da jedino vjera, kao što smo na početku rekli, može sasvim odstraniti zlo, neka svi promisle da ponajprije treba uspostaviti kršćansko ćudoređe, bez kojeg će i ona sredstva razboritosti, koja se smatraju najprikladnijima, malo koristiti“ (fratellanza.net).

Hvala što ste pročitali ovaj tekst. Ako želite pratiti slične sadržaje, pozivamo vas da zapratite naš WhatsApp kanal fratellanza.net klikom OVDJE ili našu Fb stranicu klikom OVDJE.