Glavno tajništvo objavilo „Smjernice za provedbenu fazu Sinode“

Glavno tajništvo Sinode 7. srpnja objavilo je dokument pod nazivom „Smjernice za provedbenu fazu Sinode“, kojim se Crkvama diljem svijeta pruža zajednički okvir za nastavak sinodalnog procesa. Dokument, podijeljen u četiri poglavlja na oko šezdeset stranica, nastavak je sinodalnog hoda koji je započeo papa Franjo 2021. godine, a koji je papa Lav XIV. potvrdio i dodatno osnažio, izvijestio je Vatican News.

U tekstu se pojašnjava da cilj ove faze nije samo rasprava ili „vježba“ sinodalnosti, već oblikovanje konkretnih praksi i struktura koje bi Crkvu učinile trajnije sinodalnom. Naglašava se kako ova faza nije izdvojena od svakodnevnog života Crkve, već mu pripada i trebala bi ga oblikovati u duhu zajedništva, sudjelovanja i poslanja.

Papa Lav XIV. potvrdio je dosadašnje studijske skupine i utemeljio još dvije nove: jednu posvećenu liturgiji u sinodalnoj perspektivi, a drugu o statusu biskupskih konferencija, crkvenih sabora i partikularnih koncila. Njihov će rad pridonijeti razvoju sinodalnog puta, a zaključci će biti usklađeni s odlukama Svetog Oca.

Kardinal Mario Grech, glavni tajnik Sinode, u uvodu dokumenta ističe potrebu za Crkvom koja u svijetu obilježenom sukobima i podjelama, može biti znak i oruđe jedinstva cijelog čovječanstva. Pritom poziva na hrabrost, otvorenost i ustrajnost, osobito u sredinama u kojima sinodalni put još nije zaživio.

Dokument posebnu pozornost posvećuje uključivanju onih koji su do sada ostali na rubovima crkvenog života – siromašnih, ranjivih skupina, osoba iz zatvorenih sustava poput bolnica i zatvora, kao i onih koji izražavaju rezerviranost prema sinodalnom pristupu. Također se potiče slušanje u različitim prostorima: župama, zajednicama, sveučilištima, centrima za prihvat i u digitalnom prostoru.

Jubilej sinodalnih ekipa najavljen je za 24. – 26. listopada 2025. u Rimu. Bit će to prigoda za susret, razmjenu iskustava i jačanje povezanosti među onima koji animiraju sinodalni hod u svojim zajednicama.

Dokument potvrđuje da je dijecezanski ili eparhijski biskup prvi odgovorni za provedbenu fazu sinode u mjesnoj Crkvi. Njegov rad podupiru pastoralna i savjetodavna tijela, ali i sinodalne ekipe, čiji se rad poziva dodatno vrednovati, obnoviti i gdje ne postoje – osnovati. U te se ekipe uključuju laici, klerici, redovnici i redovnice različitih dobi, pozadina i formacija. Predlaže se i uključivanje promatrača iz drugih kršćanskih zajednica ili religija.

Tajništvo Sinode, kako stoji u tekstu, „ostaje s otvorenim vratima“ za slušanje i podršku mjesnim Crkvama, nudeći savjete i metode, organizirajući seminare i susrete. Posebno će pratiti pripremu i organizaciju kontinentalnih evaluacijskih skupština 2028. te opće crkvene skupštine u listopadu iste godine.

Važan dio dokumenta posvećen je poticanju upoznavanja i primjene Završnog dokumenta Sinode 2024., koji se opisuje kao tekst „bogat i sustavan“, s ekleziološkim, ekumenskim i dijaloškim smjerovima.

Na kraju se poziva da sinodalni stil ne bude tek metodološki okvir, već duhovni i crkveni način života, kroz koji će se razvijati nova kultura zajedničkog razlučivanja, odlučivanja i djelovanja. Crkva je pozvana s nadom gledati prema budućim koracima, osobito prema Jubileju sinodalnih ekipa, koji će biti ne samo hodočašće, već slavlje nade koja ne razočarava (vatican news; ika.hr; fratellanza.net).

Hvala što ste pročitali ovaj tekst. Ako želite pratiti slične sadržaje, pozivamo vas da zapratite naš WhatsApp kanal fratellanza.net klikom OVDJE ili našu Fb stranicu klikom OVDJE.