“Sveti Otac je u četvrtak, 24. rujna, prihvatio ostavku od službe prefekta Kongregacije za kauze svetaca i odricanje od kardinalskih prava kardinala Giovannija Angela Becciua”, objavio je večeras Tiskovni ured Svete Stolice.
Kardinal Giovanni Angelo Becciu, dosadašnji prefekt Kongregacije za kauze svetih, dao je ostavku na sve svoje funkcije, uključujući i prava koja proizlaze iz kardinalata. Vatikanski tiskovni ured objavio je to u četvrtak navečer. Prema izvješću, papa Franjo je prihvatio Beccijevu ostavku istoga dana. Sa 72 godine, Becciu je nekoliko godina mlađi od dobne granice od 80 godina do koje kardinali mogu sudjelovati u konklavi.
Becciu gubi sva prava povezana s kardinalatom. Razlog zasad još nije poznat, no to vjerojatno ima veze s internom financijskom istragom u Vatikanu. Od 2019. godine vatikansko javno tužiteljstvo istražuje ulaganja crkvenih fondova u londonski projekt luksuznih nekretnina 2014. i 2018. godine, koja su, kako se navodi, rezultirala velikim gubicima Vatikana. Becciu je, prema talijanskoj novinskoj agenciji adnkronos, bio ogorčen kada je od njega traženo da komentira ostavku: “Radije ću šutjeti”, citira ga agencija.
Već treća ostavka kardinala u pontifikatu pape Franje
Bivšeg vatikanskog diplomata primio je papa Benedikt XVI. 2011. godine kada ga je imenovao u Kuriju za zamjenika u Državnom tajništvu Svete Stolice. Papa Franjo ga je 2018. godine imenovao prefektom Kongregacije za kauze svetih, a iste godine ga je kreirao za kardinala. U Papino je ime djelovao kao specijalni izaslanik Suverenog malteškog reda sa zadatkom da red izvede iz njegove krize.
Gubitak kardinalnog dostojanstva dugo je bio izuzetno rijedak slučaj, podsjeća Katholisch.de. U osnovi se smatra da se “ne može izgubiti” jer crkveni zakon ne predviđa nikakav postupak opoziva i ne spominje ostavku. Nakon što je kardinal Louis Billot 1927. godine, nakon spora s papom Pijom XI. (1922.–1939.), dao ostavku, sljedeće ostavke došle su tek u pontifikatu pape Franje. Sadašnji rimski biskup je 2015. prihvatio ostavku umirovljenog nadbiskupa Saint Andrewsa i Edinburgha Keitha Patricka O’Briena na kardinalska prava i dužnosti nakon što je O’Brien 2013. dao ostavku na mjestu nadbiskupa zbog optužbi za “neprikladno ponašanje”, odričući se i sudjelovanja na konklavama. Nešto kasnije, 2018. godine, umirovljeni nadbiskup Washingtona kardinal Theodore McCarrick daje ostavku na kardinalsku službu te biva otpušten iz svećenstva nakon optužbi za seksualna zlostavljanja.
Za svaku od ove tri sankcije Tiskovni ured Svete Stolice koristio je različite formulacije. Dok je za O’Briena rečeno da se radi o ostavci na “prava i privilegije kardinala” pozivajući se na nekoliko kanonskih zakona, za McCarricka je rečeno da je dao “ostavku u kolegiju kardinala”. S druge strane, Becciu je dao ostavku “na prava povezana s kardinalskom službom”.
Prijevod: Fratellanza umana (24.09.2020.)
Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?