„Vjerujemo li doista u kršćanskog Boga ovisi i o tome vjerujemo li u ljude“, kaže augsburški biskup Bertram Meier. Raison d’être (Razlog postojanja) Crkve vidi u služenju drugima.
Augsburški biskup Bertram Meier pravo i razlog Crkve na egzistenciju vidi u đakonskoj službi. „Vjerujemo li doista u kršćanskog Boga ovisi i o tome vjerujemo li u ljude“, rekao je Meier u subotu 8. listopada na ređenju petorice kandidata za stalne đakone. „Što će biti s Crkvom kad oslijepi glede služenja? Kad postane kratkovidna pred velikim socijalnim i karitativnim izazovima? Kamo Crkva gleda, kamo žmirka ako u očima nema siromašne?“
Biskup se osvrnuo na sirijsku crkvenu odredbu i red iz 5. stoljeća. Kaže da je đakon „savjetnik cijelog klera i nešto poput simbola cijele Crkve“. Mora se brinuti za siromahe, obraćati se strancima, prihvaćati i ugošćavati ih.
Đakonsko djelovanje – služenje – bez skrivenih namjera
„Čini se da je ova odlučnost rane Crkve da se suoči s bijedom ostavila dubok dojam na poganski, sekularni svijet“, rekao je Meier. Istraživanja pokazuju da je služenje siromašnima u drevnim gradovima dovelo puno više ljudi u Crkvu nego propovijedanje evanđelja. Međutim, đakonsko djelovanje – služenje – mora se odvijati bez ikakvih skrivenih misionarskih namjera.
Uz svećenika i biskupa, đakon je jedan od tri oblika zaređene službe u Katoličkoj Crkvi. Za buduće svećenike ređenje za đakona neophodna je ta prethodna faza. Đakon je, među ostalim, ovlašten udijeliti krštenje te predvoditi obrede vjenčanja i sprovoda. Kod ređenja za đakone, osobe daju nekoliko obećanja. Između ostalog, zavjetuju se na celibat i život po Kristovom primjeru. No, od 1968. i oženjeni muškarci mogu biti zaređeni za trajne đakone. Oni stoga ne teže svećeništvu. Trajni đakoni mogu, na primjer, vjenčavati i pokapati, ali ne mogu predvoditi misu ili ispovijedati (kna; fratellanza.net).