Bez Drugog vatikanskog koncila Crkva bi postala skupina koja „izvodi divne obrede za koje nitko ne zna“, rekao je luksemburški kardinal Jean-Claude Hollerich i predsjednik Vijeća biskupskih konferencija Europske unije (COMECE) za španjolski časopis „Vida Nueva“ od 17. listopada. Govorio je i o svjetskom sinodskom procesu.
Kardinal Jean-Claude Hollerich mišljenja je da je Drugi vatikanski koncil spasio Crkvu. „Da nismo imali ovu točku reforme, Drugi vatikanski koncil, Crkva bi danas bila mala sekta nepoznata većini ljudi“, rekao je kardinal Hollerich. Cijela sinodalnost pape Franje seže do Drugog vatikanskog koncila. „To je blago za obnovu Crkve. Moramo iskoristiti to blago koje ne poznajemo dovoljno“, rekao je kardinal Hollerich.
Ipak, kardinal kaže da još uvijek ima dosta otpora promjenama koje je uveo Koncil, posebice od strane tradicionalista. „Oni zaboravljaju da se tradicija razvija“, kritizirao je Hollerich. „To je pomalo poput Netflixovih serija: pričaju dio priče, ali su izmišljene, nisu stvarne.“ Stoga nije slučajnost da tradicionalistički pokreti privlače mlade ljude, osobito u Francuskoj i SAD-u. Posebno u ovim dvjema zemljama ima mnogo pristaša pretkoncilskog oblika misa, primijetio je predsjednik COMECE-a.
“Duh Sveti nije rezerviran samo za hijerarhiju”
Upitan o Svjetskoj sinodi na temu sinodalnosti, Hollerich, generalni relator Sinode, rekao je da bi ona trebala dovesti do obnove „kako bi se u Crkvi napravio prostor za Duha Svetoga“. Za Njega je uvijek bilo mjesta, ali nismo Ga uvijek slušali, rekao je kardinal. „Duh Sveti nije rezerviran samo za hijerarhiju, nego u Crkvi djeluje za sve.“ Stoga je potrebno razmotriti i ono što svi krštenici imaju za reći, a ne samo ono što su rekli biskupi. „Oni su u službi svetog Božjeg puka i stoga moraju uvijek slušati, razumijevati i pronalaziti konsenzus.“
Hollerich je najavio da će uskoro biti objavljen Radni dokument za kontinentalnu fazu Sinode, što mu je vrlo drago „jer utjelovljuje model sinodalne Crkve“.
U nedjelju je papa Franjo najavio da će produljiti globalni sinodski proces koji je započeo 2021. za još jednu godinu. Svjetska Biskupska sinoda trebala bi razmotriti rezultate globalnog procesa konzultacija u listopadu 2023. te također u listopadu 2024. godine. Tajništvo Sinode tada je objavilo da se produženje temelji na želji da se u proces razmatranja uključi „cijela Crkva“ (kna; ika).