Žena potlačena žrtva misionara ili samoodređena pobunjenica? Ovu izvanrednu sveticu teško je kategorizirati – i možda je to razlog zašto ona i dan danas fascinira tolike ljude.
Tekakwitha (oko 1656.-1680.) je rođena u današnjoj američkoj državi New York, kao kći mjesnog vladara naroda Mohawk. Njezina je majka bila pripadnica katoličkog naroda Algonquian, saveznika Francuske, a oteli su je Mohawki.
Godine 1660. epidemija velikih boginja ubila je skoro cijelu Tekakwithinu obitelj. Jedva je preživjela – s ožiljcima od boginja i poluslijepa. Zatim je došla u stričevo selo Mohawk, koje je moralo prihvatiti isusovačke misionare nakon što su ga Francuzi vojno pokorili. Protiv želja svojih rođaka, Tekakwitha je odabrala kršćanstvo i celibat.
Kad se krstila, uzela je ime Katarina, poznata kao Káteri, i pobjegla u misijsku postaju u današnjem Montrealu, 300 kilometara dalje. Tamo je htjela osnovati zajednicu domorodačkih redovnica, ali su isusovci to odbili. Umjesto toga, Káteri je radila kao kateheta i brinula se za bolesne.
Poput mnogih domorodačkih obraćenika tog razdoblja, podvrgnula se tako teškim pokorama da joj je bilo narušeno zdravlje. Umrla je iscrpljena 17. travnja 1680. uz riječi: „Isuse, volim te“. Papa Benedikt je 2012. godine pred tisućama starosjedilaca kanonizirao „Lily of the Mohawks“ („Ljiljan Mohawksa“). Spomendan joj je 17. travnja (katholisch.de; fratellanza.net).