Mario Grech bit će novi glavni tajnik Sinode biskupa

Papa Franjo imenovao je biskupa Goza za budućeg glavnog tajnika Sinode biskupa. Najavio je to novinarima kardinal Baldisseri 2. listopada u Tiskovnom uredu Svete Stolice uoči početka posljednje Sinode koju će voditi ovaj talijanski kardinal. Maltežanin Grech naslijedit će ga na službi glavnog tajnika nakon određenog pripremnog razdoblja.

Mario Grech, ordinarij biskupije Gozo na otoku Malti, imenovan je glavnim pro-tajnikom (tal. pro-Segretario generale) Sinode biskupa, a na tom mjestu naslijedit će kardinala Lorenza Baldisserija. Sam kardinal najavio je to podne 2. listopada 2019., nekoliko dana pred početak Sinode za područje Pan-Amazonije. Istovremeno, kardinal je pojasnio da je Papa imenovao Grecha apostolskim administratorom “iste biskupije do imenovanja novog biskupa”.

“Budući glavni tajnik, do preuzimanja službe – dodao je Baldisseri – hodit će zajedno sa sadašnjim glavnim tajnikom kako bi izravno upoznao instituciju i njene članove te stekao svijest o procesima”. Grech “ će obnašat dužnost glavnog tajnika nakon isteka mandata sadašnjeg glavnog tajnika”. Biskup Grech sudjelovati će također “kao član na predstojećoj Sinodskoj skupštini koja počinje 6. listopada”.

Mario Grech rođen je 20. veljače 1957. u Qali. Postao je svećenik 1984., a za biskupa otoka Gozo imenovan je u studenom 2005. Mali otok Gozo usred Sredozemnog mora dio je Republike Malte. Površina mu je 67 četvornih kilometara, što je četvrtina čitavog arhipelaga, a ima oko 32 tisuće stanovnika. To je jedna od najmanjih biskupija u Katoličkoj crkvi, ali je i jedna od onih koja ima najviše svećenika u odnosu na stanovništvo. Biskup Grech, zbog zemljopisnog položaja svoje biskupije, nekoliko je puta intervenirao glede drame migranata. Proteklog siječnja za Vatican News između ostalog je kazao: “Proslavili smo 70. obljetnicu Deklaracije o ljudskim pravima, ali se pitam: gdje su ta prava? Zašto je društvo tako neosjetljivo braniti temeljna prava osobe? Razumijem da je pitanje migranata složeno pitanje, mora ga se pratiti i rješavati vrlo mirno, s velikim oprezom, ali i s puno odgovornosti. Ne možemo progoniti ljudski život!”.

U homiliji za blagdan Gospe od brze pomoći u srpnju 2018. rekao je kako je Isusovo raspeće prije dvije tisuće godina „još uvijek u tijeku“, jer je „Krist u agoniji gdje god se čovjek bori protiv straha, obeshrabrenja, nepravde, nasilja, siromaštva…“. A “Bog je uronjen u more” k onima koji traže spas (vatican news; fratellanza.net).

Hvala što ste pročitali ovaj tekst. Ako želite pratiti slične sadržaje, pozivamo vas da zapratite naš WhatsApp kanal fratellanza.net klikom OVDJE ili našu Fb stranicu klikom OVDJE.