Zasjedanje BK Njemačke (DBK) u Fuldi je zaključeno. Marx: Razjasnio sam s kardinalom Ouelletom i Papom. Woelki: Ne Statutu, ali idemo dalje.
Iacopo Scaramuzzi
Katolička crkva u Njemačkoj nastavlja s projektom “sinodalnog puta”, počevši od nadolazećeg adventa, i iako je “sinodalni put bez reforme nezamisliv”, on se – glede doktrinarnih pitanja koja se tiču cijelog katoličanstva – neće odvijati “bez Rima”. Rezultat je to generalnog zasjedanja biskupa Njemačke BK koje je održano u Fuldi (23. – 26. rujna 2019.) nakon kontroverzi proteklih tjedana između Vatikana i Njemačke BK.
“Rim nikako ne zaustavlja sinodalni put, a to znači da nastavljamo”, rekao je kardinal Reinhard Marx na konferenciji za novinare, te je dodao kako je “razjasnio” s kardinalom Marcom Ouelletom prigovore koje je predsjednik Kongregacije za biskupe poslao münchenskom nadbiskupu 4. rujna 2019., zajedno s kritičkom bilješkom Papinskog vijeća za zakonodavne tekstove. “Dan kasnije o sinodalnom putu razgovarao sam detaljno i s Papom Franjom”, rekao je Marx, te je također izvijestio da je na biskupskom plenarnom zasjedanju raspravljano i o pismu kojeg je Papa poslao 29. lipnja 2019. “Narodu Božjem u Njemačkoj”.
“Mi ćemo kontinuirano informirati Rim o sinodalnom putu”, nastavio je predsjednik Njemačke BK i “glede pitanja važnih za univerzalnu Crkvu, neće biti ‘zasebnog’ njemačkog puta bez Rima. No mi smo spremni univerzalnoj Crkvi ponuditi diskusiju. Sinodalni put je put Crkve u Njemačkoj, a predvodi ga Njemačka biskupska konferencija i laici Zentralkomitee der Deutsche Katoliken (ZdK). To nije moj put, kako još uvijek čitam, nego put koji je zajedno odlučila njemačka Crkva”. Naglašavajući da postoji “veliki jaz između života i nauka” za mnoge njemačke katolike i da će sinodalni put, shvaćen kao “duhovni proces”, pomoći Crkvi da “javno pruži snažan signal” svog svjedočenja, Marx je naglasio: “Svjesni smo da sinodalni put može promijeniti Crkvu. Sinodalni put bez reforme nezamisliv je”.
Tijekom zasjedanja, nadbiskup Münchena objavio je kako je “velika većina” biskupa odobrila “Statut” i “Preambulu” sinodalnog puta o kojem će sada morati glasati i laici ZdK, a potom predsjedništvo episkopata i laici moraju “konačno definirati” Statut.
“Svi su biskupi pristali sudjelovati u sinodalnom procesu, unatoč nekim razlikama koje su se pojavile na vidljiv način posljednjih mjeseci. Jako sam sretan zbog sveukupne jednoglasnosti”, rekao je Marx.
Riječi su dalje razjašnjene izjavom putem Twittera kardinala Rainer Maria Woelkia, nasljednika konzervativnog kardinala Joachima Meisnera iz Kölna i vođe kritičke manjine u sklopu Njemačke BK: “Nisam odobrio Statut u ovom obliku, ali nisam htio odustati od dijaloga. Pokušajmo zajedno obnoviti Crkvu. Ali to mora biti obnova u vjeri, obnova našeg odnosa s Kristom”.
Na zasjedanju nije prihvaćena hipoteza o dodavanju zasebnog foruma o evangelizaciji (“Očigledno će evangelizacija kao središte misije Crkve svakako biti u središtu sinodalnog puta”), a forumi ostaju, kako je prvobitno i planirano – četiri: “Vlast, sudjelovanje i podjela vlasti”, “seksualni moral”, “oblik svećeničkog života” i “žene u službama i uredima Crkve”.
Izbor kontroverznih tema koje su potaknule više od straha u Vatikanu, toliko da je početkom rujna Marxu poslano pismo koje je potpisao Marc Ouellet, a pravnu ocjenu potpisao predsjednik Papinskog vijeća za zakonodavne tekstove Filippo Iannone, koji su izrazili sumnju u kanonsku valjanost sinodalnog puta. Povjerljive dokumente objavila je Catholic News Agency. “Lako je vidljivo da se ta pitanja ne odnose samo na Crkvu u Njemačkoj, nego i na univerzalnu Crkvu i – s nekoliko iznimaka – ona ne mogu biti predmet rasprava ili odluka partikularne Crkve bez kršenja onog što je Sveti Otac izrazio u svom pismu” Crkvi u Njemačkoj prošlog lipnja, pisao je između ostalog Iannone. Prema Vatikanskom dikasteriju koji je odgovoran za crkvenu nadležnost, ovo što se planira u Njemačkoj ne bi bila sinoda koja ima savjetodavnu vrijednost, već više kao Koncil: “Iz članka nacrta Statuta jasno je da biskupska konferencija ima na umu napraviti partikularni koncil koji će slijediti kanone 439.-446., ali bez upotrebe tog izraza. Ako je Njemačka BK došla do zaključka da je potreban partikularni Koncil, onda bi trebala slijediti postupke predviđene Zakonikom kanonskog prava (CIC) kako bi došla do obvezujuće rezolucije”. Prema predsjedniku Vijeća za zakonodavne tekstove, “sinodalnost u Crkvi, na koju se papa Franjo često poziva, nije sinonim za demokraciju ili odluke većine”, jer je “na Papi da predstavi rezultate”. I, stoga, “kako jedna partikularna Crkva može razmišljati na obvezujući način, ako su tu pitanja koja odnose na cijelu Crkvu?”.
Njemačka BK srdačno je odgovorila da će kardinal Marx “otkloniti bilo kakav nesporazum” tijekom putovanja u Rim na sastanak Vijeća šestorice kardinala koji pomažu Papi u reformi Kurije (17. – 19. rujna) i sastanak Vatikanskog vijeća za ekonomiju, te su precizirali da je nacrt Statuta koji je osporen u Rimu zapravo predstavljao preliminarnu verziju koja je u međuvremenu već izmijenjena.
Proteklih dana njemački su biskupi objavili da se kardinal Marx doista sastao s kardinalom Marcom Ouelletom i Papom zbog “konstruktivnog dijaloga” uoči zasjedanja njemačkih biskupa u Fuldi, a također su otkrili da je Marx Papi predao pismo koje je potpisao zajedno s predsjednikom laika ZdD-a Thomasom Sternbergom u kojem su njemački katolici napisali:
„Želimo zajedno slušati Božju riječ u naše vrijeme kako bismo je ponovno mogli svjedočiti na vjerodostojan način. Želimo se boriti protiv uzroka skandala seksualnog zlostavljanja i obnavljati jedni druge kao Crkva”. I nadodali: „Našim razmišljanjem želimo osloboditi Evanđelje. Došli smo do zaključka da se moramo suočiti s ovim problemima ako želimo izvući pouke iz zlouporabe duhovne moći koja je duboko uzdrmala našu Crkvu i cijelo društvo i kao premisu da se evangeliziramo mi sami kako bismo bili vjerodostojni svjedoci Radosne vijesti u današnjem svijetu. Potrebna nam je atmosfera otvorenog razgovora u kojemu ćemo jedi druge poštivati kako bismo zajedno radili i tražili rješenja, kao što smo to doživjeli u Fuldi ovih dana. Sveti Oče – zaključuje se u pismu – tek smo na početku ovog putovanja. Molimo za Vašu molitvu i pratnju. Našim odgovorom želimo pojasniti koliko je važan dijalog s Vama za sve nas koji se zalažemo za obnovu Crkve iz ljubavi prema Bogu i prema bližnjemu. Bili bismo zahvalni ako bismo na sinodalnom putu s Vama imali osobnu razmijenu kako bismo podijelili svoje potrebe i pitanja, ali i svoje nade i ideje”.
Koncepti na koje se 26. rujna vratio Marx na završnoj konferenciji za medije nakon zasjedanja u Fuldi. Od početka je, zapravo, predsjednik Njemačke BK inzistirao na tome da je “sinodalni put”, koji je pokrenut prošlog ožujka na proljetnoj skupštini u Lingenu, snažno ukorijenjen u priču o seksualnom zlostavljanju djece. Drama, za Crkvu i za njemačko društvo, s kojom su se biskupi suočili bez oklijevanja puštanjem u rad i prošlogodišnjim objavljivanjem značajne studije koja je utvrdila sustavni karakter zloupotreba i njihovu povezanost sa zlouporabom vlasti. A u pozadini ovog problema, kao i krize vjerodostojnosti Crkve u Njemačkoj i povećanja broja vjernika koji su napustili Crkvu, sazrela je “reformska” ideja “sinodalnog puta” – koji nije prava sinoda regulirana kanonskim pravom, nego jedan oblik dijaloga koji se, bez presedana, proširio i na zastupljenost laika – kako bi se odgovorilo na krizu zlostavljanja i, još više, rješavala temeljna pitanja, poput teme moći, načina življenja celibata, seksualni moral i mjesto žena u Crkvi. Put je, dakle, usmjeren vraćanju vjerodostojnosti u društvu i među vjernicima, ne odričući se Evanđelja, već naprotiv, da ga mogu autoritativno naviještati. Put je to, objasnio je Marx, koji će neizbježno voditi reformama, ali ne bez Rima.
Sinodalni put započet će prvog dana Adventa 2019. Dvije sinodalne skupštine održat će se u Frankfurtu od 30. siječnja do 1. veljače 2020. i od 3. do 5. rujna (lastampa.it; kna; fratellanza.net).