“Kao biskup Rimske biskupije molim za oproštenje”. Papinim očima nije promaklo nedjelo koje su učinile dvije osobe, vjerojatno dva ultrakonzervativca, kada su u zoru ukrali četiri domorodačke figurice u crkvi Santa Maria Traspontina i bacili ih u rijeku Tiber.
Prije molitve u dvorani na početku rada petnaeste opće kongregacije Panamazonske sinode, 25. listopada, Papa Franjo je izrazio žaljenje zbog ove prezirne radnje, koju su dva autora snimila videozapisom objavivši ga potom na YouTubeu. Nedjelo je odmah prijavljeno nadležnim tijelima.
“Želio bih reći koju riječ o kipovima Pachamame koji su ukradene iz crkve u Traspontini, a koji su tamo bili bez idolopoklonskih namjera, te su bačeni u Tiber. Prije svega to se dogodilo u Rimu i kao biskup ove biskupije tražim oprost od osoba koji su uvrijeđene ovom gestom“, rekao je Papa. Potom je pred 184 okupljena sudionika Sinode otkrio da su “kipovi, koji su stvorili toliko medijske buke, pronađeni u Tiberu”, te da “nisu oštećeni”. Zatim je kazao kako se figurice nalaze u uredu zapovijednika karabinjera koji radi istragu, te kako ih je zapovjednik voljan ustupiti Vatikanu prigodom sljedećih važnih događaja, primjerice tijekom Svete Mise na kraju Panamazonske sinode. “Vidjet ćemo. Delegiram Državog tajnika da odgovori na to. Ovo je lijepa vijest. Hvala!” – zaključio je Rimski biskup.
Konzervativna blogosfera, koja je proteklih tjedana stvorila svojevrsnu psihozu prema ovom drvetu, izrugivala je i domoroce i Papu i Sinodu, postavljajući neprimjerene naslove i podrugljive komentare poput: “Pachamama putuje u Južnu Ameriku, nadamo se da znati plivati”, “čuvajte se kanalizacijskih štakora, “pravda je učinjena“ i tako u nedogled. Na taj način uvrijedili su osobe kojima je to sveto, zaboravljajući da je u mnogim narodima poštivanje simbola Majke Zemlje tek postepeno zamijenjivano štovanjem BDM.
Na ovu temu nedavno je govorio i bivši prefekt Kongregacije za nauk vjere kardinal Gerhard Ludwig Müller, koji je u intervjuu za kontroverznu američku televizijsku mrežu EWTN rekao da pravi “grijeh” nije krađa i bacanje četiriju skulptura u rijeku nego da je njihovo unošenje u crkvu “zločin protiv zakona Božjeg”. Nasuprot takvim rigidnim stavovima, Papa je još na početku Sinode ustvrdio da prema domorodačkim narodima postoji neshvatljiv prezir, a svojom današnjom isprikom poručio je svima da poštuju druge i drugačije (lastampa.it; fratellanza.net).