Kardinal Blase Joseph Cupich (70) deveti je po redu nadbiskup metropolit Chicaga, višenacionalne katoličke zajednice od 2,2 milijuna vjernika od kojih su gotovo polovica Latinoamerikanci. Treća je to po veličini nadbiskupija u SAD-u, a nedjeljne Mise slave se na čak 26 jezika. Iako je američki centar komunikacije, Chicago odavno nosi terete velikih problema siromaštva, rasizma i diskriminacije. Upravo su to glavni izazovi s kojima se zadnjih pet godina (od 2014.) suočava nadbiskup Cupich.
Blase Joseph rođen je na blagdan Svetog Josipa 19. ožujka 1949. u Omahi, Nebraska, kao jedno od devetero djece roditelja Blase Cupich i Mary r. Mayhan. Ima hrvatske korijene, što je rado istaknuo i u svom kardinalskom grbu. Kako doznaje fratellanza.net, kao dijete Blase Cupich je učio hrvatske tradicionalne plesove i osnove hrvatskog jezika. Odavno je Cupich Papin bliži suradnik, a po želji Rimskog biskupa zadnjih par godina često je u Vatikanu gdje pomaže u različitim prigodama i susretima. Posljednji put bilo je to krajem veljače, tijekom Samita o zaštiti maloljetnih i ranjivih osoba u Crkvi.
Kao student boravio i u Sarajevu
Blase je pohađao Sveučilište svetoga Tome u Minnesoti u gradu Saint Paul na kojem je stekao diplomu iz filozofije 1971. Zatim je poslan u Rim u Papinski sjevernoamerički svećenički zavod, a studirao je na Papinskom sveučilištu Gregoriana gdje je završio redoviti studij teologije, potom je 1975. postigao magisterij i 1987. doktorat iz teologije na Američkom katoličkom sveučilištu u Washingtonu. Kasnije se, prigodom jednog od posjeta Bosni i Hercegovini (2012.), prisjetio kako je, još kao rimski student, jedno vrijeme tijekom 1971. boravio i u Sarajevu.
Župni vikar, nastavnik, direktor, rektor i župnik
Za svećenika nadbiskupije Omaha zaređen je u 26. godini, 16. kolovoza 1975., zatim je tri godine služio kao župni vikar u župi Saint Margaret Mary i bio nastavnik u srednjoj školi (Paul VI High School) u Omahi do 1978. godine. Bio je direktor Nadbiskupijskog ureda za liturgiju od 1978. do 1981., te mjesni suradnik Apostolske Nuncijature u Washingtonu od 1981. do 1987. Nakon toga imenovan je župnikom u Saint Mary Parish u Bellevue (1987.-1989.), rektorom i dekanom Papinskog Zavoda Josephinum u Columbusu – Ohio (1989.-1997.), te župnikom u župi Saint Robert Bellarmine u Omahi (1997.-1998.).
Imenovan od trojice rimskih biskupa
Papa Ivan Pavao II. imenovao je Cupicha 7. srpnja 1998. biskupom Rapid Cityja u Južnoj Dakoti, a za biskupa je zaređen 21. rujna iste godine. Papa Benedikt XVI. imenovao ga je 30. lipnja 2010. biskupom Spokanea u saveznoj državi Washington, gdje je kanonski uveden u službu 3. rujna iste godine. Papa Franjo imenovao ga je 20. rujna 2014. nadbiskupom metropolitom Chicaga, a 7. srpnja 2016. članom Kongregacije za biskupe što svakako utječe na odabir profila budućih biskupa u Katoličkoj crkvi. U Američkoj biskupskoj konferenciji bio je član brojnih odbora, te predsjednik Ureda za pomoć Katoličkoj crkvi u središnjoj i istočnoj Europi.
Kardinal od 2016.
Na konzistoriju održanom 19. studenog 2016. papa Franjo imenovao ga je kardinalom, udijelivši mu naslov rimske Bazilike Svetoga Bartolomeja na riječnom otoku Tibera. Na konzistoriju su bili prisutni i druga dvojica hrvatskih kardinala Vinko Puljić i Josip Bozanić koji su mu tom prigodom izrazili čestitke. Novinar isusovačkog tjednog magazina America Michael O’Loughlin tom je prigodom napisao kako uzdizanje nadbiskupa Chupicha u red kardinala pokazuje da Papa Franjo želi da se Katolička crkva u SAD-u “usredotoči na pitanja kao što su imigracija, siromaštvo, uloga žena u Crkvi”, kao i Papinu potrebu “da zaobiđe tradicionalne centre moći kako bi pronašao pastire koji mirišu na ovce”.
Redoviti posjeti Hrvatskoj i BiH
Zajedno s odgovornim ravnateljem Ureda za pomoć Katoličkoj crkvi u središnjoj i istočnoj Europi pri Biskupskoj konferenciji SAD-a Declanom S. Murphyjem posjetio je od 15. do 18. listopada 2012. biskupijska sjedišta u Bosni i Hercegovini. Prije dolaska u BiH Cupich je posjetio i Hrvatsku gdje se prisjetio korijena jer su mu djedovi i bake rođeni u različitim dijelovima Hrvatske iz koje su otišli u Ameriku. Njegova majka Maria jedno je od četvero djece Barbare Bahun, koja je u Nebrasku doputovala 1917. kao 17-godišnjakinja iz Vinice kod Varaždina, i Ivana Majhena koji je u SAD doselio iz Karlovca.
Nadbiskup Cupich 2014. godine je posjetio bakin rodni kraj Vinicu, a 2. veljače 2016. na poziv biskupa Mate Uzinića sudjelovao je na obilježavanju Feste svetog Vlaha u Dubrovniku. Ponovno je 2017. posjetio Hrvatsku, gdje je između ostaloga u Zagrebu predvodio misu na blagdan Majke Božje od Kamenitih vrata. Tom prigodom gostovao je i na obiteljskoj Laudato TV koju je ranije znatno materijalno podržao kao odgovorna osoba u Američkoj BK za pomoć Crkvi u istočnoj Europi.
“Svi narodi ovisni su jedni o drugima”
Prigodom Dana državnosti Republike Hrvatske, 6. lipnja 2018., kardinal Cupich predvodio je Euharistiju u crkvi sv. Jeronima u Rimu. Na kraju propovijedi rekao je par riječi i o svojoj Domovini: “Hrvatska je zemlja uskrsnuća, Hrvati su narod nade. Molimo u zahvalnosti za hrvatsku neovisnost, ali također molimo da Hrvatska uvijek priznaje kako su svi narodi ovisni jedni o drugima i da na taj način dopusti snazi uskrsnuća voditi njezine odluke, uvijek tražeći onu vrstu jedinstva koju je Bog namijenio za svoj narod. To je vjera hrvatskoga naroda, to je baština koja nas čini ponosnima dok Hrvatska zauzima svoje mjesto u obitelji naroda pridonoseći izgradnji mira i pravde u svijetu. Neka Bog uvijek blagoslovi našu ljubljenu Hrvatsku!”.
Nekonvencionalan biskup
Blase J. Cupich je “drukčijemisleći” američki biskup. Njegovi stavovi – o cjelovitoj zaštiti ljudskog života (ne tek prenatalnog, nego i života siromašnih, izrabljenih, osoba osuđenih na smrtne kazne, migranata, LGBT osoba, žrtava obiteljskog nasilja, zlostavljanih, drugačijih…), o rasizmu, zlouporabi vjere, diskriminaciji, populizmu ili ulozi žena u Crkvi – poprilično se razlikuju od onih kakve smo već dugo navikli čuti iz SAD-a. Više o nekima od tih tema u tekstu naslovljenom Kardinal Blase J. Cupich – drukčijemisleći biskup (fratellanza.net).