Prošle godine na Pedesetnicu, tadašnji biskup Oranske biskupije Jean-Paul Vesco, a današnji njen apostolski upravitelj i nadbiskup metropolit Alžira, napisao je pastoralno pismo pod nazivom Construire la fraternité (Graditi bratstvo). Pismo započinje s “Draga braćo i sestre u Oranskoj biskupiji i drugdje, kršćani, muslimani i drugi…”, a potpisuje ga kao “brat Jean-Paul”. U četiri dijela, donosimo cjelovito pastoralno pismo, koje je na hrvatski jezik prevela Isusova mala sestra Vesna Zovkić. Prvo poglavlje nosi naslov Franjin put bratstva, drugo: Što kažemo kada kažemo bratstvo?, treće: Smjernice za sagledavanje života naše Crkve. U nastavku četvrto, ujedno i posljednje, poglavlje pod naslovom: Bratstvo na djelu. Projekt Graditi bratstvo.
Bratstvo na djelu. Projekt Graditi bratstvo
Bratstvo ne postoji bez solidarnosti s našom braćom i sestrama u čovještvu. Ono zahtjeva djelotvornu ljubav (caritas). Ta djelotvorna ljubav (caritas) ostavila je snažan biljeg u povijesti cijele Crkve, a posebno u Alžiru. Nacionalizacija zdravstva i školstva u periodu od 1975. do 1976. godine, potiče nas na kreativnost i pokretanje brojnih inicijativa. Ova raznolikost veliko je bogatstvo naše biskupije.
Projekt Diaconia – Živo kamenje
Već petnaestak godina projekt Diakonia – Živo kamenje strukturira i potiče pastoralni život naše biskupije dajući mogućnost praćenja svima koji ovdje trajno borave (svećenicima, posvećenim osobama, volonterima) kako bi se mogli integrirati u Crkvu i društvo te dobivati neku vrstu naknade koja im omogućuje da žive svoje poslanje. Cilj je omogućiti svakome da daje ono najbolje od sebe, bilo u crkvenim ustanovama, bilo u društvu, ovisno o vlastitim talentima i karizmama, što znači da se ne mora nužno uključiti u već postojeće projekte i ustanove.
Caritas u Alžiru
S obzirom na potrebu prikupljanja sredstava za financiranje naših projekata, proteklih smo godina jako puno radili na strukturiranju središnjeg Caritasa u Alžiru koji se sastoji od četiri biskupijska Caritasa kojima koordinira i koje podupire središnji nacionalni ured. Ovaj način rada omogućuje nam veću transparentnost, prenosivost i vidljivost naših aktivnosti i naših centara. On se ne poistovjećuje s poslanjem služenja u našoj biskupiji, nego ga podržava i daje mu određeni okvir.
Novi projekt: Graditi bratstvo
Na temelju pisma Caritas Alžir, Poslanje i vizija[1] i na temelju konkretne stvarnosti u našoj biskupiji, uspjeli smo pokrenuti projekt Graditi bratstvo. Ovaj projekt bit će okosnica našeg djelovanja u narednim godinama.
Na osnovu onoga što je predložio svaki od petnaest postojećih centara aktivnosti u biskupiji, odredili smo sedam prioritetnih ciljeva. Svaki pojedini centar može se prepoznati u jednom ili više odabranih prioritetnih ciljeva. Među ovim ciljevima, primijetili smo jedan kojega nalazimo u svim centrima i koji je glavni razlog svih naših aktivnosti. Zato je po njemu cjelokupni projekt dobio ime: Doprinos izgradnji bratstva: preko konkretnih iskustava bratskih susreta koji doprinose društvenoj raznolikosti, dijalogu kultura i religija, obnoviti način gledanja na kulturalne i vjerske razlike.
Projekt Graditi bratstvo objedinjuje sve naše aktivnosti na kulturnom, obrazovnom i društvenom planu u jedan zajednički mozaik. Iz njega proizlazi jedinstvo u kojem svatko zadržava svoju samostalnost. Svaka pojedina aktivnost dio je jedne cjeline koja joj daje puno veći smisao budući da na ovaj način sudjeluje u cjelokupnom poslanju naše biskupijske Crkve.
Projekt se može sažeti u slijedeće dvije tablice:
Prva predstavlja sve naše centre aktivnosti s njihovim različitim ciljevima prikazanima u boji. Tablica se može čitati vodoravno, prema centrima aktivnosti koji su međusobno neovisni ili okomito, prema zajedničkim ciljevima.
Druga tablica ukazuje na odabrane ciljeve i očekivane rezultate: zajednički cilj, doprinos izgradnji bratstva, i pojedinačni ciljevi koji ocrtavaju različite vidove bratstva.
ŽUTO LIJEVO: Doprinos izgradnji bratstva: preko konkretnih iskustava bratskih susreta koji doprinose društvenoj raznolikosti, dijalogu kultura i religija, obnoviti način gledanja na kulturalne i vjerske razlike.
ŽUTO DESNO: Započeti su procesi bratskog druženja u kojima se s vremenom izgrađuje ljudsko bratstvo.
SIVO LIJEVO: Graditi kulturu susreta (FT 215) kroz sve oblike kulturnog izražavanja, promicanje građanstva, podizanje ekološke svijesti i svijesti o vrijednosti materijalne i nematerijalne baštine.
SIVO DESNO: Promicanje znanja, kulture, ekologije, građanstva kao i drugih zajedničkih vrijednosti.
CRVENO LIJEVO: Raditi sa ženama na izgradnji njihovog samopoštovanja i time mijenjati način na koji ih se gleda u društvu.
CRVENO DESNO: Ženama je omogućen prostor u kojem se mogu izraziti, susretati, biti kreativne, snositi odgovornost, dobiti priliku za osobni rast što doprinosi većem samoštovanju.
ZELENO LIJEVO: Promicanje obrazovanja djece i mladih kao važno sredstvo za otvaranje prema kulturnim, jezičnim i vjerskim razlikama, njihovo osnaživanje i poticanje njihove kreativnosti.
ZELENO DESNO: Djeca i obitelji imaju na raspolaganju kvalitetne aktivnosti u prilagođenim prostorima, s motiviranim i obučenim supervizorima.
OKER LIJEVO: Doći do osoba koje su izlorane zbog bolesti ili starosti, doći do osoba s poteškoćama u razvoju i njihovih obitelji, briga za starije osobe u poteškoćama.
OKER DESNO: Djeca sa hendikepom i njihovi roditelji dobivaju podršku, također njegu u slučaju da zakažu lokalne zdravstvene strukture. Prihvat starijih osoba bez skrbi ili u poteškoćama, a postoji i mogućnost da se osobe formiraju za njegu bolesnika.
PLAVO LIJEVO: Prisutnost osobama u migraciji i drugim ranjivim osobama, bratska pomoć kako bi zadržali svoje ljudsko dostojanstvo.
PLAVO DESNO: Najranjivije skupine (žene, djeca, bolesnici i zatvorenici) dobivaju gostoprimstvo, slušanje, praćenje, prijeko potrebnu materijalna pomoć, potporu u resocijalizaciji (liječenje, školovanje).
SIVO LIJEVO: Biti na raspolaganju svakoj osobi oranske biskupije koja je došla u Alžir radi crkvenog poslanja, povjeravati im pastoralne zadaće, praćenje i materijalnu naknadu.
SIVO DESNO: Svaka od ovih osoba je praćena kako bi se mogala uspješno integrirati u Crkvu i društvo, dobiva naknadu, bez obzira na poslanje koje obavlja.
Zaključak
Završavajući ovo pismo, uviđam koliko smo sretni što svoj život možemo posvetiti Kristu u ovoj zemlji. Preko mojih skromnih riječi čuje se bogatstvo svih naših susreta.
Osobitost našeg crkvenog života u muslimanskom svijetu navodi nas da neprestano preispitujemo smisao naše prisutnosti, a to je veliki poticaj u teološkom razmišljanju. Vidjevši kako papa Franjo na putu bratstva ide sve dalje, smatrao sam da njegov poziv na izgradnju bratstva daje materijala za naše buduće susrete i ponovno otkrivanje njihovog smisla.[2] Radi toga je nastalo ovo pismo.
Što zapravo radimo kada posjećujemo prijatelje i njihove obitelji, kada obilazimo zatvorenike, bolesnike, kada pomažemo nekoj osobi u nevolji, kada organiziramo izlete i proslave, animiramo rad naših biblioteka, naših radionica i župa? Sa svakom osobom koju susrećemo, gradimo bratstvo. Izgradnja bratstva ne ulazi u kategoriju činiti, radi se o tome da otkrivamo bratstvo koje je već prisutno i koje iščekuje da bude objavljeno, imenovano. A kada ovoga postanemo svjesni, bratstvo priziva bratstvo i izgrađuje ga.
Obilato sam citirao papu Franju kako bismo zajedno promišljali o ovom hodočašću bratstva na koje nas on poziva. Ne treba u tome gledati pretjerano naglašavanje papinske uloge. Doista, ono što papa Franjo govori o bratstvu za mene predstavlja „riječ evanđelja“, ne zato što to govori jedan papa, nego zato što u njegovim nastojanjima i u njegovoj odvažnosti pronalazim okus, slobodu i subverzivnu snagu evanđelja. Pronalazim ideal zbog kojeg sam osjetio poziv da idem za Kristom.
Što se mene tiče, ne želim živjeti ništo drugo, nego sudjelovati u izgradnji ovog bratstva, Božjeg plana za cijelo čovječanstvo. Sretan sam što to mogu živjeti ovdje, u zajedništvu s osobama drugačije vjere i kulture. Naše zajedničko poslanje temelji se na izgradnji ovog bratstva koje beskrajno poštuje misterij drugoga i nepovredivu svetinju njegove vjere, bez obzira na to da li se ta vjera prepoznaje ili ne prepoznaje u dogmama neke religije. Sve drugo bit će nam nadodano.
Neka nam Djevica Marija pomogne svojom molitvom kako bi bratstvo i zajedništvo koje živimo u ove uskrsne dane postalo naš način života i pokretač naših odnosa.[3]
To je put obraćenja našeg srca na kojeg smo svi, kršćani i muslimani, neprestano pozvani. Neka nas pojedinačno i kao Crkvu obnovi Duh Pedesetnice koji puše gdje hoće i neka nas potiče da sve više napredujemo na ovom putu bratstva koje od Boga izlazi i Bogu se vraća.[4]
Oran, na Svetkovinu Pedesetnice, 2021.
fr. Jean-Paul Vesco, op
S francuskoga prevela: Vesna Zovkić, Isusova mala sestra (fratellanza.net)
[1] Caritas Algérie, Mission et Vision, pismo četiriju biskupa Alžira, kolovoz 2020.
[2] Dokument Biskupske konferencije zemalja Sjeverne Afrike, 1979.
[3] Papa Franjo, Regina Coeli, 2. travanj 2018.
[4] Papa Franjo, Angelus, 2. kolovoza 2020.