Jean-Paul Vesco: Bratstvo na djelu. Projekt Graditi bratstvo 

Prošle godine na Pedesetnicu, tadašnji biskup Oranske biskupije Jean-Paul Vesco, a današnji njen apostolski upravitelj i nadbiskup metropolit Alžira, napisao je pastoralno pismo pod nazivom Construire la fraternité (Graditi bratstvo). Pismo započinje s “Draga braćo i sestre u Oranskoj biskupiji i drugdje, kršćani, muslimani i drugi…”, a potpisuje ga kao “brat Jean-Paul”. U četiri dijela, donosimo cjelovito pastoralno pismo, koje je na hrvatski jezik prevela Isusova mala sestra Vesna Zovkić. Prvo poglavlje nosi naslov Franjin put bratstva, drugo: Što kažemo kada kažemo bratstvo?, treće: Smjernice za sagledavanje života naše Crkve. U nastavku četvrto, ujedno i posljednje, poglavlje pod naslovom: Bratstvo na djelu. Projekt Graditi bratstvo.

Bratstvo na djelu. Projekt Graditi bratstvo 

Bratstvo ne postoji bez solidarnosti s našom braćom i sestrama u čovještvu. Ono zahtjeva djelotvornu ljubav (caritas). Ta djelotvorna ljubav (caritas) ostavila je snažan biljeg u povijesti cijele Crkve, a posebno u Alžiru. Nacionalizacija zdravstva i školstva u periodu od 1975. do 1976. godine, potiče nas na kreativnost i pokretanje brojnih inicijativa. Ova raznolikost veliko je bogatstvo naše biskupije.

Projekt Diaconia – Živo kamenje

Već petnaestak godina projekt Diakonia – Živo kamenje strukturira i potiče pastoralni život naše biskupije dajući mogućnost praćenja svima koji ovdje trajno borave (svećenicima, posvećenim osobama, volonterima) kako bi se mogli integrirati u Crkvu i društvo te dobivati neku vrstu naknade koja im omogućuje da žive svoje poslanje. Cilj je omogućiti svakome da daje ono najbolje od sebe, bilo u crkvenim ustanovama, bilo u društvu, ovisno o vlastitim talentima i karizmama, što znači da se ne mora nužno uključiti u već postojeće projekte i ustanove.

Caritas u Alžiru

S obzirom na potrebu prikupljanja sredstava za financiranje naših projekata, proteklih smo godina jako puno radili na strukturiranju središnjeg Caritasa u Alžiru koji se sastoji od četiri biskupijska Caritasa kojima koordinira i koje podupire središnji nacionalni ured. Ovaj način rada omogućuje nam veću transparentnost, prenosivost i vidljivost naših aktivnosti i naših centara. On se ne poistovjećuje s poslanjem služenja u našoj biskupiji, nego ga podržava i daje mu određeni okvir.

Novi projekt: Graditi bratstvo

Na temelju pisma Caritas Alžir, Poslanje i vizija[1] i na temelju konkretne stvarnosti u našoj biskupiji, uspjeli smo pokrenuti projekt Graditi bratstvo. Ovaj projekt bit će okosnica našeg djelovanja u narednim godinama.

Na osnovu onoga što je predložio svaki od petnaest postojećih centara aktivnosti u biskupiji, odredili smo sedam prioritetnih ciljeva. Svaki pojedini centar može se prepoznati u jednom ili više odabranih prioritetnih ciljeva. Među ovim ciljevima, primijetili smo jedan kojega nalazimo u svim centrima i koji je glavni razlog svih naših aktivnosti. Zato je po njemu cjelokupni projekt dobio ime: Doprinos izgradnji bratstva: preko konkretnih iskustava bratskih susreta koji doprinose društvenoj raznolikosti, dijalogu kultura i religija, obnoviti način gledanja na kulturalne i vjerske razlike. 

Projekt Graditi bratstvo objedinjuje sve naše aktivnosti na kulturnom, obrazovnom i društvenom planu u jedan zajednički mozaik. Iz njega proizlazi jedinstvo u kojem svatko zadržava svoju samostalnost. Svaka pojedina aktivnost dio je jedne cjeline koja joj daje puno veći smisao budući da na ovaj način sudjeluje u cjelokupnom poslanju naše biskupijske Crkve. 

Projekt se može sažeti u slijedeće dvije tablice:

Prva predstavlja sve naše centre aktivnosti s njihovim različitim ciljevima prikazanima u boji. Tablica se može čitati vodoravno, prema centrima aktivnosti koji su međusobno neovisni ili okomito, prema zajedničkim ciljevima.

Biskupijski centri aktivnosti – Ciljevi
Župa Oran, Centar Pierre Claverie, Centar Cartea, Centar ekonomske i društvene dokumentacije, Biblioteka Sophia, Svetište Notre-Dame de Santa Cruz, Biblioteka Bijelih sestara, Prostor za žene, Biblioteka za biomedicinu, Moj dom (Male sestre siromaha), Župa Mostaganem – Dat Toyor el Jennah, Župa Mascara – Centar el-Amel, Župa Sidi Bel Abbès – Centar La Chapelle, Centar El Hayat, Župa Tlemcen, Župa Tijaret

Druga tablica ukazuje na odabrane ciljeve i očekivane rezultate: zajednički cilj, doprinos izgradnji bratstva, i pojedinačni ciljevi koji ocrtavaju različite vidove bratstva.

ŽUTO LIJEVO: Doprinos izgradnji bratstva: preko konkretnih iskustava bratskih susreta koji doprinose društvenoj raznolikosti, dijalogu kultura i religija, obnoviti način gledanja na kulturalne i vjerske razlike. 

ŽUTO DESNO: Započeti su procesi bratskog druženja u kojima se s vremenom izgrađuje ljudsko bratstvo.

SIVO LIJEVO: Graditi kulturu susreta (FT 215) kroz sve oblike kulturnog izražavanja, promicanje građanstva, podizanje ekološke svijesti i svijesti o vrijednosti materijalne i nematerijalne baštine.

SIVO DESNO: Promicanje znanja, kulture, ekologije, građanstva kao i drugih zajedničkih vrijednosti.

CRVENO LIJEVO: Raditi sa ženama na izgradnji njihovog samopoštovanja i time mijenjati način na koji ih se gleda u društvu.

CRVENO DESNO: Ženama je omogućen prostor u kojem se mogu izraziti, susretati, biti kreativne, snositi odgovornost, dobiti priliku za osobni rast što doprinosi većem samoštovanju.

ZELENO LIJEVO: Promicanje obrazovanja djece i mladih kao važno sredstvo za otvaranje prema kulturnim, jezičnim i vjerskim razlikama, njihovo osnaživanje i poticanje njihove kreativnosti.

ZELENO DESNO: Djeca i obitelji imaju na raspolaganju kvalitetne aktivnosti u prilagođenim prostorima, s motiviranim i obučenim supervizorima.

OKER LIJEVO: Doći do osoba koje su izlorane zbog bolesti ili starosti, doći do osoba s poteškoćama u razvoju i njihovih obitelji, briga za starije osobe u poteškoćama.

OKER DESNO: Djeca sa hendikepom i njihovi roditelji dobivaju podršku, također njegu u slučaju da zakažu lokalne zdravstvene strukture. Prihvat starijih osoba bez skrbi ili u poteškoćama, a postoji i mogućnost da se osobe formiraju za njegu bolesnika.

PLAVO LIJEVO: Prisutnost osobama u migraciji i drugim ranjivim osobama, bratska pomoć kako bi zadržali svoje ljudsko dostojanstvo.

PLAVO DESNO: Najranjivije skupine (žene, djeca, bolesnici i zatvorenici) dobivaju gostoprimstvo, slušanje, praćenje, prijeko potrebnu materijalna pomoć, potporu u resocijalizaciji (liječenje, školovanje).

SIVO LIJEVO: Biti na raspolaganju svakoj osobi oranske biskupije koja je došla u Alžir radi crkvenog poslanja, povjeravati im pastoralne zadaće, praćenje i materijalnu naknadu.

SIVO DESNO: Svaka od ovih osoba je praćena kako bi se mogala uspješno integrirati u Crkvu i društvo, dobiva naknadu, bez obzira na poslanje koje obavlja.

Zaključak 

Završavajući ovo pismo, uviđam koliko smo sretni što svoj život možemo posvetiti Kristu u ovoj zemlji. Preko mojih skromnih riječi čuje se bogatstvo svih naših susreta.

Osobitost našeg crkvenog života u muslimanskom svijetu navodi nas da neprestano preispitujemo  smisao naše prisutnosti, a to je veliki poticaj u teološkom razmišljanju. Vidjevši kako papa Franjo na putu bratstva ide sve dalje, smatrao sam da njegov poziv na izgradnju bratstva daje materijala za naše buduće susrete i ponovno otkrivanje njihovog smisla.[2] Radi toga je nastalo ovo pismo.

Što zapravo radimo kada posjećujemo prijatelje i njihove obitelji, kada obilazimo zatvorenike, bolesnike, kada pomažemo nekoj osobi u nevolji, kada organiziramo izlete i proslave, animiramo rad naših biblioteka, naših radionica i župa? Sa svakom osobom koju susrećemo, gradimo bratstvo. Izgradnja bratstva ne ulazi u kategoriju činiti, radi se o tome da otkrivamo bratstvo koje je već prisutno i koje  iščekuje da bude objavljeno, imenovano. A kada ovoga postanemo svjesni, bratstvo priziva bratstvo i izgrađuje ga. 

Obilato sam citirao papu Franju kako bismo zajedno promišljali o ovom hodočašću bratstva na koje nas on poziva. Ne treba u tome gledati pretjerano naglašavanje papinske uloge. Doista, ono što papa Franjo govori o bratstvu za mene predstavlja „riječ evanđelja“, ne zato što to govori jedan papa, nego zato što u njegovim nastojanjima i u njegovoj odvažnosti pronalazim okus, slobodu i subverzivnu snagu evanđelja. Pronalazim ideal zbog kojeg sam osjetio poziv da idem za Kristom. 

Što se mene tiče, ne želim živjeti ništo drugo, nego sudjelovati u izgradnji ovog bratstva, Božjeg plana za cijelo čovječanstvo. Sretan sam što to mogu živjeti ovdje, u zajedništvu s osobama drugačije vjere i kulture. Naše zajedničko poslanje temelji se na izgradnji ovog bratstva koje beskrajno poštuje misterij drugoga i nepovredivu svetinju njegove vjere, bez obzira na to da li se ta vjera prepoznaje ili ne prepoznaje u dogmama neke religije. Sve drugo bit će nam nadodano.

Neka nam Djevica Marija pomogne svojom molitvom kako bi bratstvo i zajedništvo koje živimo u ove uskrsne dane postalo naš način života i pokretač naših odnosa.[3]

To je put obraćenja našeg srca na kojeg smo svi, kršćani i muslimani, neprestano pozvani. Neka nas pojedinačno i kao Crkvu obnovi Duh Pedesetnice koji puše gdje hoće i neka nas potiče da sve više napredujemo na ovom putu bratstva koje od Boga izlazi i Bogu se vraća.[4]

Oran, na Svetkovinu Pedesetnice, 2021.

fr. Jean-Paul Vesco, op

S francuskoga prevela: Vesna Zovkić, Isusova mala sestra (fratellanza.net)

[1] Caritas Algérie, Mission et Vision, pismo četiriju biskupa Alžira, kolovoz 2020.
[2] Dokument Biskupske konferencije zemalja Sjeverne Afrike, 1979.
[3] Papa Franjo, Regina Coeli, 2. travanj 2018.
[4] Papa Franjo, Angelus, 2. kolovoza 2020.

Hvala što ste pročitali ovaj tekst. Ako želite pratiti slične sadržaje, pozivamo vas da zapratite naš WhatsApp kanal fratellanza.net klikom OVDJE ili našu Fb stranicu klikom OVDJE.